Hidrofor Bağlantıları

HİDROFOR NEDİR
Hidrofor veya su deposu bağlantılı sistemler çok katlı binaların su ihtiyacını karşılamak için şehir şebeke basıncı yetersiz kaldığı durumlarda kurulur. Hidrofor ve su deposu ayrı ayrı kullanılabildiği gibi bazı tesisatt sistemlerinde beraber de bağlanabilir.

Basıncı düşük suyu, hava ile sıkıştırarak istenen yüksekliğe çıkartan ve otomatik çalışan silindirik depolu pompalama sistemlerine hidrofor denir. Basınçlandırma işlemini tank, pompa ve bunların üzerine takılan yardımcı elemanlar yapar.
kullanım amaçlarına göre; ,

· Kullanım suyu hidroforları
· Yangın söndürme suyu hidroforları
Bahçe sulama hidroforları
Proses suyu hidroforları Yapısal ve teknik özelliklerine göre;

Kullanılan pompa sayısına göre de

· Tek pompalı
· Çok pompalı hidroforlar olarak isimlendirilmektedir.
HİDROFORDA ELEKTRİK TESİSATI

Pompa için bağımsız bir şalter monte edilir. Uzun süreler kullanılmayacaksa veya depoda su biterse şalter kapatılmalıdır. Bütün elektrikli cihazlar gibi pompa da sigorta ile korunmalıdır. Kullanılması gereken doğru amperajdaki sigorta hidroforun gücüne göre seçilmelidir. Kullanılacak kablo kesitleri kullanılan hidroforun gücüne ve mesafesine göre seçilir,Kablolar kesinlikle suya dayanıklı çatlamaz oksitlenmez olmalıdır.Hidrofor panosunda pompa zorlayıcı bi etken oluşması halinde koruyucu termik kesinlikle motor öncesi bağlanmalıdır. Hidrofor panosunda olması gereken elektriksel malzemeleri şöyle sıralayalım;
Koruyucu sigorta
Kontaktör
Termik röle

Tüm işlemlerden sonra; pompa çalışırken motordaki voltajı ölçülmelidir. Her zaman pompa motoruna tam voltaj gelmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir